Skip to content


Magazyn Internetowy Broń i Strzelectwo "Bies" to darmowe czasopismo w wersji elektronicznej, poświęcone strzelectwu i ogólnie pojętej rekreacji.

Zapraszamy wszystkich do pobierania kolejnych numerów i życzymy interesującej lektury. Zachęcamy również do udziału w dyskusjach na naszym Forum.

O nas

Bies nr 11 z 2009 r.


Powracamy...


Wiatrówki to nasze hobby. Bies nr 11 z 2009 r.

Bies nr 11 - 14.6MB


131 słów od Ojca Założyciela


Match Sportowe strzelectwo tarczowe. Czy tylko nudne dziurawienie tarcz? - Miłosław Majstruk

Powszechnie utożsamia się sportowe strzelectwo pneumatyczne ze statycznym strzelaniem do tarczy ustawionej 10 metrów od zawodnika. Nie jest to prawda, gdyż sport jest pojęciem szerszym, i nawet jeśli weźmiemy pod uwagę przepisy międzynarodowe, to pneumatycznych konkurencji sportowych jest dużo więcej.


Mistrzostwa Niemiec 2009 w Strzelectwie Sportowym. - Bogdan "hexer" Kimla

Monachium, stolica Bawarii, miasto wielu Ludolfin (liczba Pi). Pi-wo, pi-łka nożna, pi-stolety... Co roku w sierpniu odbywają się na olimpijskiej strzelnicy Garching Mistrzostwa Niemiec w Strzelectwie Sportowym. Kilkanaście minut od centrum miasta, przy skrzyżowaniu autostrad A9 i A99 znajduje się obiekt sportowy będący powodem westchnień wielu właścicieli strzelnic oraz samych strzelców. Wybudowany w roku 1971 w związku z nadchodzącą Olimpiadą „Monachium 1972” na 24 hektarach należy dziś do najnowocześniejszych i największych strzelnic na świecie.


Heckler&Koch P30. Plastikowa dwójca Umarexa. - Miłosław Majstruk

Nie lubię plastików. Nie, nie jestem ekologicznym oszołomem, ja po prostu nie lubię plastiku w broni.
Doceniam, że to materiał trwały, lekki, wygodny w użyciu, ale... no właśnie. Pistolet czy karabin powinien wyglądać normalnie, w ręku ciążyć normalnie, no i działać, tak jak należy. No więc nie lubię Glocka, nie jest ważne, czy tym zasilanym 9 Para, czy plastikowymi kulkami 6 mm. Lubię Browninga HP, oczywiście oryginalnego, nie plastikowe zabawki.
Nic więc dziwnego, że lubię klasyczne już pistolety Umarexa – CP88, Beretta 92FS, Colt 1911A1. Nie lubię zaś Walthera CP99...


Zgrabna „Czeszka". Opis wiatrówki CZ-200T. - Piotr „misior” Krzyszkowski

Jakiś czas temu opisywałem karabin FWB300s. Wiatrówka ta była bardzo celna i bezawaryjna, mnie jednak sprawiała problem. Każdorazowe przeładowanie wiązało się z naciąganiem sprężyny, a i sprzęt sam w sobie trochę ważył. Po oddaniu dużej ilości strzałów człowiek najzwyczajniej w świecie się męczył. Po paru nieprzespanych nocach zdecydowałem, że poszukam innego docelowego karabinu, a FWB300 postanowiłem sprzedać. Z tą ostatnią czynnością nie było najmniejszego problemu, szybko się znalazł kupiec. Poszukiwania nowej wiatrówki trochę trwały. Zgodnie z utartym rytuałem zacząłem przeglądać fora internetowe, zadawać pytania, męczyć innych, bardziej doświadczonych strzelców. Na początku postanowiłem, że potrzebuję wiatrówki z systemem PCP. Z czasem zacząłem rozważać różne modele.


Esy-floresy, fantasmagorie. Ku przestrodze! - Miłosław Majstruk

Mija osiem lat, jak zajmuję się wiatrówkami. Pamiętam, jak wiatrówki były tylko gładkolufowe, bo gwintowane były bronią na pozwolenie. Pamiętam, jak wszyscy cieszyli się, że mogą normalnie – legalnie – postrzelać, jak wszyscy
psioczyli na bezsensowne prawo. Prawo, które wzięło się z nieudolności posła Dziewulskiego, chcącego zalegalizować paintball, a umożliwiło w ułomny sposób posiadać wiatrówkę. Cztery lata później ten sam poseł chciał tę furtkę zlikwidować. W ostatnim momencie nasi internetowi Koledzy – MarekP, Tsunamito i TomAcik, przy niewielkim acz energicznym wsparciu ówczesnego środowiska wiatrówkowego (raptem 300 osób) nie dość, że zablokowali zakusy posła Dziewulskiego, to jeszcze przeforsowali zapisy niezwykle dla nas korzystne. Od 1 stycznia 2005 roku wiatrówki mamy normalne – gwintowane,
gładkolufowe, jakie tylko komu się podobają. Jedynym limitem jest energia wylotowa: te poniżej 17J nie są bronią, te powyżej – bronią na rejestrację. Rejestracja zaś jest majstersztykiem, zawiera tylko jeden punkt umożliwiający swobodną interpretację, ale nie odmowę rejestracji.


IV HaHaFT w Pludrach. Lato leśnych ludzi. - Miłosław Majstruk

W okolicach pierwszego weekendu lipcowego po raz kolejny zapełnił się las w małej wiosce o mało medialnej nazwie Pludry. Namioty, samochody, ludzie, snujący się dym z ogniska stanowiły niecodzienny widok dla tubylców, nawykłych do ciszy i spokoju panującego w lesie. Biedacy nie wiedzieli, że oto na prywatnym terenie naszego strzeleckiego Kolegi Arnolda Świerczoka odbywa się właśnie impreza określana HaHaFT.


II Zlot Airguns.pl. Ważne, że pod górkę i w poprzek! - Miłosław Majstruk

Opowieść standardowo powinna zacząć się tak: 12 września odbył się w Mińsku Mazowieckim II Zlot Airguns.pl. Bla, bla,
bla... Rozczaruję Was. Nie, nie dlatego, że się nie odbył, ale dlatego, że napiszę inaczej. Zarzuca mi się, że stosuję
propagandę sukcesu. Nawet jeśli tak, to co z tego? To ja piszę, nie wy, to mnie czytają, nie was – nieobecni racji nie mają.


Las. Odrobina naturalizmu na co dzień. - Edward Cichy

Wkońcu niedotlenienie mózgu wyraźnie przeważyło i naszło mnie by ruszyć znowu do lasu a przetestować nakupionego
ekwipunku. Do pracy chęć mi przeszła, bezpłodność i niechęć mię naszły. Coś tam lajtowego do zrobienia miałem zaplanowane, ale druga połowa dnia (znaczy po 8 godzinach pańszczyzny) nie kroiła się jasno.


Na oklep po Temidzie. Nowe rozporządzenie Ministra Sportu i Turystyki. - Miłosław Majstruk

Wykaz dyscyplin, w których mogą działać polskie związki sportowe jest prowadzony przez ministra właściwego do spraw sportu. W wykazie tym znajduje się również Polski Związek Strzelectwa Sportowego. Dotychczas rozporządzenie, które regulowało tę materię, zawierało załącznik nr 2, opisujący szczegółowy zakres działalności polskich związków sportowych.
Wprzypadku PZSS było to: strzelectwo kulowe, strzelectwo śrutowe oraz strzelectwo z broni pneumatycznej. Po nowelizacji ustawy o broni i amunicji, ten ostatni punkt był nieaktualny – w PZSS nie uprawia się sportów strzeleckich z użyciem broni pneumatycznej w nowym rozumieniu ustawy (powyżej 17J). Rozporządzenie wymagało nowelizacji – co też się stało.

AdaptiveThemes