Skip to content


Magazyn Internetowy Broń i Strzelectwo "Bies" to darmowe czasopismo w wersji elektronicznej, poświęcone strzelectwu i ogólnie pojętej rekreacji.

Zapraszamy wszystkich do pobierania kolejnych numerów i życzymy interesującej lektury. Zachęcamy również do udziału w dyskusjach na naszym Forum.

O nas

Bies nr 12 z 2009 r.


Zloty...


Wiatrówki to nasze hobby. Bies nr 12 z 2009 r.

Bies nr 12 - 13.8MB

371 słów od Ojca Założyciela

Przenośna strzelnica pneumatyczna. Jak tanio i szybko zbudować miejsce do strzelania. - Maciej „Miki” Bajkowski

Gdzieś w połowie 2007 roku przyszedł mi do głowy pomysł, jak organizować zawody strzeleckie na festynach, piknikach etc.
Podstawowym problemem jest zapewnienie bezpieczeństwa – prawie nigdzie nie ma warunków, by takie zawody bezpiecznie
przeprowadzić.

Kolba Silhouette Cup. Strzelanie w szczytnym celu. - Marcin „Airway” Zmudziński

Jak co roku miało padać ... Miejscowy szaman tupał, skakał, podrygiwał. Nie na darmo, w ciągu całego dnia nie spadła z nieba ani kropelka deszczu. Wstaliśmy wcześnie rano. Było jeszcze ciemno. Spojrzałem za okno i… niespodzianka. Hurra! - krzyknąłem, nie pada! Szybka pobudka, kawa no i wymarsz.

Wiatrówka Walther CP88 Umarex & Glock 17KSC. Dwa pewniaki do strzelania dynamicznego. - Ignacy „Igi” Eidrigevicius

Wielu spośród Czytelników na pewno zetknęło się już z opisami konkurencji PPP (Praktyczny Pistolet Pneumatyczny), polegającej na dynamicznym strzelaniu do celów, z często wymuszonych pozycji, na specjalnie do tego przygotowanych torach. Rygorystyczny regulamin zawodów dostępny jest na stronie Airguns. pl. Wygląda on na skomplikowany, ale w praktyce jest dość szybko przyswajalny i naprawdę powoduje wzrost adrenaliny na torze. Szybkie strzelanie do puszek również jest przyjemne, ale dość szybko się nudzi. PPP natomiast powoduje u strzelca ciągłą potrzebę rozwijania swoich umiejętności strzeleckich i zwinności.

QBradomka - zupka chińska ale z Radomia. Od pomysłu do przemysłu. - Paweł “peyalo” Jałocha

Karabin CO2 z wojskowym rodowodem. Pomysł na to małżeństwo z rozsądku powstał z chęci uratowania przed
zniszczeniem kawałka historii polskiej myśli technicznej w postaci karabinu sportowego kbks wz.48, a w zasadzie tylko jego osady. Karabiny te są obecnie kasowane po cichu przez Policję w ilościach hurtowych, zamiast je zachować dla potomności albo odsprzedać, choć w USA osiągają niezłe ceny na aukcjach. Zafascynowany filmem "Wróg u bram" zapałałem szczerą chęcią posiadania karabinu Mosina. O oryginale przy naszym stanie prawnym wolałem zapomnieć. Egzemplarz zdekowany porażał zaś ceną. Pozostała więc własną inwencją twórcza.

Bombiczki Peyalo. Cele alternatywne do strzelania rekreacyjnego. - Maciej „Miki” Bajkowski

Na ostatnim zlocie Airguns w Mińsku Mazowieckim Paweł "peyalo" Jałocha demonstrował mi cele zrobione do wymyślonej przez niego konkurencji, polegającej na strzelaniu do rozstawionych w trawie w nieznanych odległościach obiektów. Spodobała mi się idea, jak i materiał, jakiego użył - zużyte kapsuły CO2 12 gram.

Esy-floresy, fantasmagorie. Dualizm korpuskularno-falowy. - Miłosław Majstruk

Fizyka jest trudnym przedmiotem. Nauka pojęć fizycznych przekracza zdolności pojmowania przeciętnego ucznia. Widać to regularnie po określeniach „moc wiatrówki” czy „siła wyrzutu śrutu”, które, w miarę obytego w tej trudnej materii człowieka, doprowadzają do furii. Strzelectwo wymaga jednak samodyscypliny i umiejętności wyciszenia emocji, stąd postaram się przybliżyć jeszcze jedno pojęcie fizyczne: dualizm korpuskularno-falowy.

Pierwszy Zlot Wiatrówki.pl CUP 2009. Szczęśliwi, którzy wciąż mogą przeżyć swój pierwszy raz... - Miłosław Majstruk

Portal Wiatrówki.pl to teoretycznie konkurencja dla naszego Airguns.pl. Też piszą o wiatrówkach, też jest to portal społecznościowy, też mają forum. Podobieństw jest wiele, ale różnic – jeszcze więcej. Jednak nie różnice sprawiają, że konkurencja jest tylko teoretyczna. Nie da się na kolegów
patrzeć jak na rywali, gdy „od zawsze” pomagamy sobie wzajemnie. Portal prowadzony jest przez ludzi z firmy Kolter, których dobrze znamy od lat. No tak, zapomniałbym – Wiatrówki.pl są finansowane i promowane przez firmę Kolter. Ale czy to w czymś przeszkadza?

By być równym bogom - Łukasz „stah78” Stachura

Kiedy tak stoję, jak co dzień, w korku na moście Grota-Roweckiego, nie, nie myślę o Polsce Podziemnej, myślę zupełnie co innego, myślę, co by to było, gdybym był „cynglem”, kosiorem z Woli, myślę bardzo źle o bliźnich i mam ochotę ich ewangelizować i wychowywać. Czuję się jak Michael Douglas w filmie „Upadek” – tylko w bagażniku mam Slavię, a nie „maschinengewehr”.

Dlaczego? - Antoni "antek t" Tkacz

Stanisław brnął w kopnym śniegu, który stawał się coraz głębszy, przed chwilą sięgał zaledwie do połowy łydki a teraz, po niedługiej chwili, już powyżej kolan. Mężczyzna zatrzymał się na chwilę, żeby wziąć głęboki oddech. Chłodne, mroźne powietrze wpłynęło szerokim strumieniem do płuc, poczuł orzeźwienie. Spojrzał na niebo, z nisko wiszących chmur zaczął padać drobny śnieg, Stanisław uśmiechnął się do siebie – dobrze zasypie ślady – przemknęło mu przez myśl i poszedł dalej. Nagle teren zaczął się podnosić, trzeba było się wspinać. Jednak skarpa okazała się zbyt stroma, Stanisław ruszył na czworakach.

Jesienno-Zimowy Konkurs Strzelecko-Literacki. Kolejna edycja nieustającego wysiłku intelektualnego.

Tej jesieni zima jak zwykle zaskoczyła drogowców. Aura jest nieubłagana – dni coraz krótsze, noce coraz dłuższe, zimno, nieprzyjemnie. Nic, tylko siedzieć w domu (jak Wy) lub w barze (jak my). Skoro więc siedzicie w domu więcej, to może ten czas spożytkować? Pewnie, czemu nie – czas rozpocząć kolejną edycję nieustające konkursu strzelecko-literackiego.

AdaptiveThemes