Skip to content


Magazyn Internetowy Broń i Strzelectwo "Bies" to darmowe czasopismo w wersji elektronicznej, poświęcone strzelectwu i ogólnie pojętej rekreacji.

Zapraszamy wszystkich do pobierania kolejnych numerów i życzymy interesującej lektury. Zachęcamy również do udziału w dyskusjach na naszym Forum.

O nas

Bies nr 4 z 2007 r.


Chińszczyzna...


Wiatrówki to nasze hobby. Bies nr 4 z 2007 r.

Bies nr 4 - 7.6MB


333 słów od Killera


Fikcje i Fakty

- Rewolucja w Logunie
- Webley Typhoon
- Umarex kontratakuje
- FX Verminator
- Hatsan 85X
- Targi broni IWA
- Celowniki MTC Optics
- Crosman T4
- Brocock ME 38 Magnum
- Reklamy i reklamodawcy


Niebezpieczne azjatki. Przepis na rozczarowanie. - Adrian „madrian” Zoruk

Ostatnie liberalizacje prawa, dotyczącego dostępu do niektórych rodzajów broni, spowodowały zwiększone zainteresowanie bronią pneumatyczną. Szczególnie zaś w segmencie Air Soft Gun oraz wiatrówek o energii wylotowej pocisku poniżej 17 J. Segment ASG, choć to też są wiatrówki, zostawiam jego miłośnikom. My zajmiemy się wiatrówkami poniżej 17 J, czyli tzw. w limicie.


Polowanie na białe niedźwiedzie... ...czyli nieubłagany koniec sezonu. - Magda „Mahda" Iwańska

Nadeszła zima, a wraz z nią nieubłagany koniec sezonu. W związku z tym zalegamy w domu i z utęsknieniem wypatrując wiosny, powoli zapadamy w sen zimowy. Z tego letargu postanowili nas wyrwać Hunterzy organizując I Zimowe Zawody H+FT.


Produkty roku 2006


Biednego nie stać na tandetę. Pistolet Norconia Germany. - Miłosław Majstruk

Jest naturalne, że każdy kombinuje, jak zapłacić najmniej. Szczególnie, jeśli nie ma się problemów z nadmiarem gotówki. Nie inaczej jest w przypadku strzelców wiatrówkowych. Szczególnie tych, którzy swój kontakt z wiatrówkami dopiero zaczynają. Bo czyż nie jest marnotrawstwem wydanie 429 zł na „wyrafinowaną konstrukcję” wiatrówki Diana-3, skoro za 139 zł można mieć „dobry produkt w niezwykle atrakcyjnej cenie” i do tego także z „renomowanej niemieckiej firmy”?


Nie wszystko złoto co markowe. Remington Summit. - Miłosław Majstruk

Większość ludzi zaczynających zabawę z wiatrówkami jest zainteresowana tylko dwoma kryteriami – ceną i MOCĄ. O ile cena jest zrozumiałym czynnikiem wpływającym na wybór wiatrówki, o tyle przykładanie uwagi do MOCY jest co najmniej niezrozumiałe.


Celownik Crosman 3–9x40 AO. Puder i falbanki. - Tomasz „Cypis" Gębala

Jaka jest metoda, by zatrzymać spadającą sprzedaż samochodów? Robi się samochodom facelifting. To nic, że silnik nadal ma starą konstrukcję i jest nieekonomiczny, a zawieszenie oraz hamulce pamiętają epokę Freda Flinstona. Ważne jest, że „nowe" auto jest ładniejsze i przyciąga wzrok. Podobnie robi się w przypadku celowników optycznych. Bierze się stare elementy i z nich składa się celownik, który ma wyglądać na taktyczny. Bo taktyczność i profesjonalność jest obecnie jak najbardziej trendy. Identyczną technikę zastosowała firma Crosman w stosunku do celownika oferowanego w zestawie z karabinkiem Crosman Summit.


Montaż ATP61 – 30 mm. Problem regulowany. - Tomasz „Cypis” Gębala

Strzelcy, którzy używają karabinków pneumatycznych i chcą korzystać z optyki, skazani są na wybór celownika najczęściej spośród modeli produkowanych dla broni palnej. Dodatkowo, jeśli ma to być optyka przydatna do zastosowań konkurencji sportowej FT, wybór zawęża się jeszcze bardziej.


Nie tylko wiatrówki są tandetne. Witajcie nam dziś hiszpańskie dziewczyny... - Marcin „maab” Abratowski

Badziewie – tym mocno kolokwialnym terminem powszechnie określa się rzeczy marnej jakości, lub te które rozczarowały właścicieli. Takie słowo wyrywa się każdemu, kto zetknął sie z dziadowskim towarem. Na szczęście, świat nie jest czarno-biały, są na nim rzeczy dobre, złe i jeszcze dużo gorsze od tych złych.


Erotyczne spotkania z bronią, czyli... Proste rady na małe kłopoty. - Piotr „Szaman" Szamowski

Korzystając z własnych doświadczeń, postanowiłem napisać parę słów o tym, co każdy początkujący czarnoprochowiec wiedzieć powinien, a mianowicie o tych wszystkich wkurzających drobiazgach, których z reguły zapominamy zabrać ze sobą na strzelnicę.


Nie wszystko złoto, co się świeci... - Radek Cholewiński

Znacie to powiedzenie? Znacie, znacie. Złoto głupców to piryt, kiedyś często mylony z cennym kruszcem przez niewprawnych poszukiwaczy. Z opisywaną latarką może być całkiem podobnie, szczególnie gdy do zakupu szykować się będzie osoba zupełnie nieobeznana w temacie. Latareczka, którą zaprezentuję, to produkt chiński.


Pogwarki Pana Jana. Zakup. - Jan Kraśko

ZARAŻENI AG-AIDS, u których rozwinęły się syndromy GES i GAS (patrz Bies nr 3), prędzej czy później dokonują zakupu. Zakup, czyli nabycie określonego towaru – w tym przypadku karabinka pneumatycznego, celownika optycznego bądź też karabinka wraz z celownikiem – za określoną cenę, jest czynnością niezmiernie istotną w procesie rozwoju choroby, gdyż umożliwia jej dalszą ekspansję i tym samym zarażanie kolejnych ofiar. Rozróżniamy dwa podstawowe rodzaje zakupu: zakup wymuszony.


Rozwiązanie konkursu redakcji Biesa

AdaptiveThemes