Skip to content


Magazyn Internetowy Broń i Strzelectwo "Bies" to darmowe czasopismo w wersji elektronicznej, poświęcone strzelectwu i ogólnie pojętej rekreacji.

Zapraszamy wszystkich do pobierania kolejnych numerów i życzymy interesującej lektury. Zachęcamy również do udziału w dyskusjach na naszym Forum.

O nas

Bies nr 5 z 2007 r.


IWA 2007...


Wiatrówki to nasze hobby. Bies nr 5 z 2007 r.

Bies nr 5 - 6.1MB


364 słów od Killera


Fikcje i Fakty

- Nowości Gamo
- Hammerli wchodzi w rynek amatorski
- Hatsan ciągle na czele
- Karabinek Blow
- Kolejny Webley
- Orzeł z Radomia
- PCP Brococka
- BSA Tech Star 4,5 mm
- Air Arms S400 MPR-FT
- Crosman Walther Nighthawk
- Hubertus Expo


Strzelnica Temidy. Zagubione odwołanie Millera. - Miłosław Majstruk

9 grudnia 2003 r. ówczesny premier Leszek Miller podpisał rozporządznie Rady Ministrów zmieniające wcześniejsze rozporządzenie w sprawie rodzajów broni i amunicji oraz technologii o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym, na których wytwarzanie lub obrót jest wymagana koncesja (Dz.U. nr 219, poz. 2152).


IWA 2007. Największe targi broni w Europie. - Miłosław Majstruk

W dniach 9–12 marca odbyły się w Norymberdze 34 targi IWA & Outdoor Classic. Na 55 580 metrach
kwadratowych zmieściło się 1055 wystawców z 48 krajów. Targi odwiedziło ponad 30 tysięcy
gości ze 100 krajów świata. Jest to imponujący wynik, zwłaszcza że targi są zamknięte dla ludzi
z ulicy – wstęp mają tylko goście z firm branżowych.


Początki zwykle bywają trudne... Własna strzelnica. - Adrian „madrian” Zoruk

Mamy wiatrówkę. I – co całkiem normalne – chcielibyśmy sobie postrzelać. W polskim prawie nie ma żadnych zapisów definiujących, gdzie można czy powinno się używać wiatrówki o energii kinetycznej pocisku poniżej 17 dżuli. Jednak ogranicza nas inne prawo, prawo zdrowego rozsądku czy dobrosąsiedzkich stosunków.


Laureaci Produktu roku 2006


Od pomysłu do przemysłu. Wiatrówka inna niż wszystkie. - Piotr „PeterK” Kuczyński

Wiatrówka kojarzy się większości z urządzeniem, w którym zapas sprężonego powietrza magazynowany jest w obrębie samego pneumatyka – w kartuszu czy komorze sprężania po napięciu sprężyny. W latach 80 ubiegłego wieku Johnowi Palmerowi i Michaelowi Saxby’emu udało się opracować i wdrożyć inny system zasilania. Sprężone powietrze, w dawce na jeden strzał, magazynowane jest w wymiennych pojemnikach. Brytyjczycy opatentowali swój pomysł pod nazwą Air-Cartridge.


Webley Longbow. Finansowe cesarskie cięcie. - Miłosław Majstruk

Półtora roku temu angielska firma Webley została oddana w zarząd komisaryczny, który w krótkim czasie zakończył działalność firmy istniejącej od 110 lat. Jednak angielski koncern AGS (w skład którego wchodzi m.in. Logun) wyłożył milion funtów, by wykupić markę. Tylko markę, gdyż zakłady produkcyjne przestały istnieć. Razem z marką Webley do AGS trafiły zapasy magazynowe części, patenty, konstrukcje, a także sieć dystrybucji. Jednak to co najważniejsze, czyli produkcję, trzeba było uruchomić od nowa. I tak na rynek powracają stare-nowe modele wiatrówek Webley.


Ładuj! Cel! Pal! - Piotr „Szaman” Szamowski

Z czego to „pal" to już sama radość i adrenalina. My zajmiemy się dziś początkiem^, tzn. „ładuj". To słowo w przypadku broni odprzodowej nie znaczy zawsze tego samego. Zanim załadujemy, musimy być świadomi, na jaki dystans strzelamy, z czego strzelamy, czym strzelamy i tak dalej. Ileż tu trzeba zapamiętać, te wszystkie flejtuchy, te naważki, te przybitki, młotki, pobojczyki, mazidła i inne akcesoria


Latarka Walther Tactical. „Taktyka” na pokaz. - Tomasz „Cypis” Gębala

Bardzo łatwo jest znaleźć zastosowania uniwersalnej latarki w życiu codziennym. Gorzej jest, jeśli mamy znaleźć zastosowanie uniwersalnej latarki w powiązaniu ze strzelaniem pneumatycznym. W drugą stronę też nie jest łatwo. Prawie niemożliwe jest znalezienie sensownego zastosowania specjalizowanej latarki taktycznej w życiu codziennym.


Pogwarki Pana Jana. Cyberseks. - Jan Kraśko

Tu monitor, tam monitor, tu kamerka, tam kamerka. Tu ja, tam ona. My. Razem. Nieważne, że daleko. Ważne, że się zgodziła, że jest. Jej kamerka wycelowana w punkt newralgiczny, moja też. Obydwoje ubrani. Ona ma na sobie kremową bluzkę, niezbyt obcisłą, ale kuszącą. I coś na dole, trochę poza kadrem, chyba spódnicę. Spódnicę albo spodnie. Spódnicę. Bluzka ma cztery guziczki, też kremowe. Wszystkie są zapięte.

AdaptiveThemes