Skip to content


Magazyn Internetowy Broń i Strzelectwo "Bies" to darmowe czasopismo w wersji elektronicznej, poświęcone strzelectwu i ogólnie pojętej rekreacji.

Zapraszamy wszystkich do pobierania kolejnych numerów i życzymy interesującej lektury. Zachęcamy również do udziału w dyskusjach na naszym Forum.

O nas

Bies nr 6 z 2007 r.


Hubertus 2007...


Wiatrówki to nasze hobby. Bies nr 6 z 2007 r.

Bies nr 6 - 7MB


375 słów od Killera


Fikcje i Fakty

- Nowy salon Militaria. pl
- Srebrne Makarovy
- Wiatrówka ze Słowenii
- Logun Solo do HFT
- Nowość z serii Titanium
- Weaver dla myśliwych


Strzelnica Temidy. Wołanie na puszczy...

Sprawa korupcyjnego „rozporządzenia Millera” była już wielokrotnie poruszana na łamach prasy, zajmującej się szeroko rozumianym strzelectwem. Jak dotąd temat ów nie doczekał się żadnego oddźwięku ani żadnej reakcji ze strony zarówno premiera RP, jak i ministrów odpowiedzialnych za resorty spraw wewnętrznych oraz sprawiedliwości. Nic. Kamień w wodę. Dwaj kolejni premierzy Marcinkiewicz i Kaczyński uznali, że problem nie istnieje. Dziś publikujemy kolejny list, skierowany do szefów trzech resortów, odpowiedzialnych za przesteganie PRAWA w państwie polskim. I jako dziennikarze w imieniu naszych czytelników oczekujemy odpowiedzi. Mamy nadzieję, że tym razem nie zostaniemy zignorowani.


Targi Myśliwskie Hubertus 2007. Polujemy na jelenia ... który się u nas zjawi. - Miłosław Majstruk, Marcin „maab” Abratowski, Radosław „Killer” Baturo

13-15 kwietnia odbyły się IV Międzynarodowe Targi Łowiectwa, Strzelectwa i Rekreacji. Na ostatnich targach organizatorzy postanowili przesunąć termin z listopada na kwiecień. Dodatkowo wszystko wskazywało na to, że zmieni się formuła targów – z czysto myśliwskich na myśliwsko-strzelecko-turystyczne (nazwijmy to modnym słowem outdoor). Zachęceni członem nazwy „Strzelectwa i Rekreacji”, czyli tym, co nas najbardziej interesuje, wybraliśmy się na targi pełni radosnego oczekiwania na niespodzianki, jakie zgotują nam wystawcy i organizatorzy.


To wasz biznes... Z Billem Sandersem rozmawia Miłosław Majstruk


Wiatrówki na lekcji. Ich pierwszy strzał. - Martyna „Snajperka” Pindel

Czy pamiętasz swój pierwszy oddany strzał? Pierwszy raz, kiedy wziąłeś do ręki karabinek, niezgrabnie przymierzyłeś się do strzału, naciśnięcie spustu spowodowało bezwarunkowy podskok całego ciała i śrut poleciał gdzieś w kosmos? Zapewne niewielu z was, doświadczonych strzelców, pamięta ten moment. No, bo po co pamiętać?


Plastikowe „nowości” Crosmana. Zabawka w bojowej skórze. - Adam „Bruno” Walicki

Dzięki uprzejmości i namowie ze strony redakcji, która udostępniła pistolet Crosman T4 do testów, miałem okazję postrzelać z tej „klamki”. Pistolet trafił do moich rąk zapakowany w kasetkę z czarnego tworzywa ABS. Do przenoszenia raczej się ona nie nadaje – jest mało praktyczna, i nieporęczna.


Brocock Hunter. Pozory mylą... - Miłosław Majstruk

Orka (Orcinus orca) – z podrzędu, rodziny (Delphinidae). Duże, charakterystycznie ubarwione zwierzę o silnie rozwiniętej płetwie grzbietowej (zwłaszcza u samców, u których dochodzi ona do 1,8 m) i długich, zaokrąglonych, wiosłowatych płetwach piersiowych (u samców powierzchnia płetwy znacznie większa). Największy przedstawiciel delfinowatych. Grzbiet czarny, jedynie za okiem biała plama i biaława plama za płetwą grzbietową. Spód ciała biały, połączony z białą łatą na boku.


Wirtualne Muzeum Wiatrówkowe. Renesans staroci. - Mariusz „Kalina” Kalinowski

Przez wiele lat wiatrówki były dostępne tylko na pozwolenie. Ograniczało to znacznie masowość tego sprzętu strzeleckiego, zarezerwowanego dla upartych i dla klubów. Jednak od 2004 roku pozwolenia zniknęły. Najciekawszym efektem tego było... ujawnienie się tysięcy wiatrówek trzymanych przez ludzi w kanapach czy na szafach. Oczywiście, bez pozwolenia.


Kto smaruje, ten lufy nie pucuje - Piotr „Szaman” Szamowski

Dziś ma być o smarowidłach, smarach, tłuszczach, wazelinie, ale nie o wazeliniarstwie. Wszystko nadal w normie – piszemy o strzelaniu. To, wbrew pozorom, nie jest temat łatwy, jak wszystko w strzelectwie czarnoprochowym – niełatwe, bo trzeba trochę pogrzebać w źródłach, poczytać, popytać kolegów...


Ostre zabawki. Ostrze ostrzu nierówne. - Radosław Cholewiński

Historia noża jest tak stara, jak historia człowieka. Pierwszym nożem był kamień rozłupany tak, że powstała ostra krawędź nadająca się do cięcia. Dzięki szczególnym właściwościom niektórych rodzajów skał – przede wszystkim wulkanicznych – udało się człowiekowi prehistorycznemu obrobić to pierwsze prymitywne narzędzie tak, że powstała klinga obosieczna wykorzystywana przez tysiące lat zarówno jako nóż, jak i zakończenie dzid i oszczepów oraz jako groty strzał.


Nowsza wersja przymiaru zwijanego. Dalmierze laserowe. - Tomasz „Cypis” Gębala

O ileż prostsze byłoby życie strzelców, gdyby pociski latały po liniach prostych... Ale nie. One wymyśliły sobie latać po krzywych. Na dodatek owe krzywe – krzywe balistyczne – są na tyle dziwaczne, że nie ima się ich żadna prosta proporcjonalna zależność. I tak to grawitacja wespół z ołowiem zgotowała nam, strzelcom, konieczność opanowania wysublimowanej sztuki trajektorii lotu pocisku. Aby trafić w cel, niestety nie wystarczy sama znajomość trajektorii. Równie ważna jest znajomość dystansu, na jakim ów cel się znajduje.


X Targi Film Video Foto. Smutno i bezstresowo. - Radosław „Killer” Baturo

Nie liczcie na to, że w trakcie łódzkich targów Film Video Foto obejrzycie premierę czegokolwiek, któregokolwiek z poważnych producentów w branży fotograficzno-filmowej. Do tego przeznaczona jest niestety inna impreza w położonej bardziej na zachód od nas Kolonii – Fotokina.


Pogwarki Pana Jana. Anatomia umierania na polowaniu. - Jan Kraśko

Właśnie zostałem myśliwym, pewnie bez problemu dostanę pozwolenie na broń; każdy może zrobić tak samo jak ja. Będę zabijał zwierzęta z broni i zjadał je lub wieszał ich kawałki na ścianach.
(Z iwebu)

AdaptiveThemes