Skip to content


Magazyn Internetowy Broń i Strzelectwo "Bies" to darmowe czasopismo w wersji elektronicznej, poświęcone strzelectwu i ogólnie pojętej rekreacji.

Zapraszamy wszystkich do pobierania kolejnych numerów i życzymy interesującej lektury. Zachęcamy również do udziału w dyskusjach na naszym Forum.

O nas

Bies nr 8 z 2007 r.


Szkolimy...


Wiatrówki to nasze hobby. Bies nr 8 z 2007 r.

Bies nr 8 - 44.8MB


442 słowa od Killera


Fikcje i Fakty

- Gamo coraz mocniej w USA
- Kol ter idzie na no że
- Schmidt&Bender w Polsce
- Nowy montaż regulowany
- Nowe stare Diany
- Drewno podobny Blow
- Nowe wiatrówki Made for Kolter
- Nowości Umarexa w sprzedaży w Polsce
- Koniec Slavii?
- II Puchar Airguns.pl


Na oklep po Temidzie. Kto napisał „Rozporządzenie Millera”. - Miłosław Majstruk

9 maja wysłaliśmy zapytanie do Rzecznika Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Prosiliśmy o odpowiedź na kilka prostych pytań:
1). Kto personalnie był odpowiedzialny za przygotowanie tego rozporządzenia?
2). Jaka została podana przyczyna i potrzeba wprowadzenia rozwiązań zawartych w tym rozporządzeniu?
3). Kto personalnie zgłosił zapotrzebowanie na to rozporządzenie?
4). Kto personalnie potwierdził zgodność z prawem przedstawionego projektu?
5). Kto personalnie zaakceptował i dał do przedłożenia Ministrowi MSWiA projekt tego rozporządzenia?
18 maja otrzymaliśmy odpowiedź.


Talenty ukryte w tłumie. Szkolny piknik. - Jan Kraśko

25 maja, piątek, tuż przed północą. Coś piszczy w kieszeni. SMS. Miłek: „Śpisz?” Nie śpię, kurcze, nie śpię: wślepiam się w ekran komputera, próbuję pracować, chociaż tekst rozmazuje mi się przed oczami i rozpływa. Dzwonię. Mówi, że jutro jest piknik szkolny w Kobiałce, że jest pomysł, by założyć tam sekcję strzelecką, że będzie kupa dzieci i czy nie wpadłbym.


O butlach, rurkach i takich tam... Poważne dmuchanie - Radosław „Killer” Baturo

Z wiatrówkami jest czasem tak jak z samochodami. Ludzie zastawiają się, sprzedają duszę, nabywają wymarzony pojazd (lub wiatrówkę), po czym z przerażeniem stwierdzają, że problemem nie jest zakup ale eksploatacja.


Łosień – 6 km od miasta. Lekcja PO inna niż wszystkie. - Martyna "Snajperka" Pindel

Zjeżdżając z drogi E75 w Dąbrowie Górniczej na Hutę Katowice zaledwie 15 minut drogi dzieli nas od jednej z dzielnic miasta – Łosienia. Minąwszy Hutę, znajdujemy się na wąskiej drodze miejskiej, gdzie po obu stronach widać tylko pojedyncze domy mieszkalne. Jedziemy dalej. Po lewej stronie widać wielki, drewnia ny krzyż. „No to teraz wysiadamy pomodlić się o to, abyście się nie pozabili dzisiaj” – żartuje pan od PO. Grupka młodzieży wysiada z autokaru, który zatrzymał się obok wielkiego drewnianego krzyża i ku zdziwieniu przypadkowych obserwatorów (bo miejscowych już nie) kieruje się w stronę lasu.


James Bond, radomski Łucznik i Konrad II. Dni Błonia 2007. - Maciej „Miki” Bajkowski

Dawno temu firma Walther wyprodukowała pistolet-wiatrówkę. W jednej z reklam z Bondem pistolet ten zagrał rolę broni agenta 007. Nieco później polska fabryka broni z Radomia, Łucznik, wyprodukowała wierną kopię tej zabawki, niezbyt troszcząc się o prawa i licencje. Były to czasy, gdy na produkcji broni nie oszczędzano, więc wiatrówki te służą do
dziś dnia, ciesząc oko i dając dużo radości strzelcom ich używającym.


Trochę politycznie o historii. Idą wybory. - Miłosław Majstruk

Minęły 4 lata. Dobre 4 lata. 4 lata od nowelizacji Ustawy o broni i amunicji, dzięki której mamy dowolne wiatrówki, a te powyżej 17J tylko rejestrujemy. Rejestrujemy bez niczyjej żadnej łaski czy zgody.


Dawnych wspomnień czar. Historycznie i majestatycznie o Slavii 634 - Teodoryk „Tonio” Szyszko

Kto z nas pamięta stare dobre czasy szkoły podstawowej? Miałem tam kolegę, całkiem poważnego człowieka, o trzy lata ode mnie starszego. On to mnie, piątoklasistę, zabierał czasem w przy stępie łaskawości i dobrego humoru w tajemne przybytki magii i rozpusty CK m. Kra ko wa.


Wiatrówki. Twinmaster Action w akcji. - Mateusz Deja

Firma Röhm znana jest z wysokiej klasy pistoletów i rewolwerów gazowych. Dzięki swoim konstruktorom, firma wprowadziła na rynek wiele nowości i razem z firmą Umarex zdominowała segment broni gazowej w Europie. Zaostrzenie przepisów, dotyczących posiadania broni gazowej oraz nasycenie rynku, spowodowało widoczny spadek sprzedaży. Firma dostrzegła poważną grupę potencjalnych odbiorców, oczekujących na tani, sportowy pistolet pneumatyczny.


Celownik MTC Viper 10x44. Bezzębna żmijka. - Tomasz „Cypis” Gębala

Nazwisko Gary Cooper większości z nas kojarzy się z aktorem i westernem „W samo południe”. Jednak nazwisko to jest bardzo znane również w światku strzelców pneumatycznych i zawodników HFT na wyspach brytyjskich (a ostatnio i w Polsce) i bynajmniej nie kojarzy się z aktorem. Brytyjski Gary Cooper to autentyczna postać wielokrotnego Mistrza HFT Angli, Mistrza HFT Europy, to świetny strzelec i prywatnie bardzo sympatyczny człowiek.


"Wszystko należy upraszczać jak tylko można, ale nie bardziej" - A. Einstein. Włoska figurka. - Tomasz „Cypis” Gębala

Metalowa figurka zwierzaka z aktywną strefą trafień – Kill Zone (KZ) – to podstawowy cel na treningu i zawodach strzeleckich (H)FT. Z uwagi na stosunkowo wysokie koszty produkcji takiej figurki, projektanci i producenci starają się upraszczać konstrukcję, minimalizując ilość elementów.


Wirtualne Muzeum Wiatrówek. Tex - Rozprawa z legendą. - Jacek Tarski

Czeski Tex, pistolet legenda. Nie do zdarcia, nie do zatarcia. W dawnych czasach przemycany pod płaszczami z Czechosłowacji. Jako dzieci strzelaliśmy z Texa do stawionych na trzepaku puszek pogroszku. Jaki jest naprawdę?


Czarny Proch. Ogrody Królowej Bony - impreza warta zapisania. - Marcin “Maab” Abratowski

Jak co roku, w podwarszawskim Czersku odbyła się piękna, zamkowa impreza plenerowa nazywana Ogrodami Królowej Bony. To już ósma edycja. Chociaż uczestnicząc we wcześniejszych, rzekłbym, że kopia siódmej.


Ostre zabawki. Czas na cięcie. - Rado Cholewiński

Poprzednie części pozwoliły zupełnemu laikowi na pewne zorientowanie się w podstawach materiałów i stylów, stosowanych w budowie współczesnych noży użytkowych. Szczególny nacisk – ze względu na bogactwo rozwiązań – został położony na konstrukcję noży składanych. Cykl zbliża się jednak nieubłaganie ku końcowi, pozostały nam do przedstawienia dwie ostatnie kwestie, które ostatecznie pozwolą na wybór tego jednego, konkretnego noża.


MacTronic MT230X i MT250X. Latarka na codzień. - Tomasz „Cypis” Gębala

Dzięki prekursorskiemu pomysłowi jednego z naszych kolegów – Marka Wesołowskiego – na jednym z dorocznych zlotów strzelców pneumatycznych zorganizowano nocne zawody HFT. Pomysł był nadzwyczaj prosty. Nocne zawody HFT, gdzie zawodnik samodzielnie oświetla sobie cel trzymaną w trakcie oddawania strzału lub zamontowaną na karabinku latarką. Formuła zawodów okazała się tak trafiona, że do dzisiaj nikt sobie nie wyobraża zlotu bez nocnego strzelania, a poszukiwanie idealnej do tego celu latarki stało się przedmiotem na równi poważnych dyskusji co rozmowy o karabinkach czy też celownikach.


Niestrawny problem strategiczny. Armia maszeruje na brzuchu.
sir Arthur Wellesley, Lord Wellington
- Mariusz „Kalina” Kalinowski

Powiedzenie to błędnie przypisywane jest przeciwnikowi sir Arthura, Napoleonowi Bonaparte. I choć autor jest rozpoznawany błędnie, prawda zawarta w tym prostym stwierdzeniu jest jak najbardziej na czasie. Problem wyżywienia armii jest tak stary jak historia wojen. Co cieka we, razem z pierwszymi opisami walk pojawiały się opisy głodujących armii,
rabowania żywności oraz tworzenia magazynów i systemów aprowizacji. Kiedyś przeczytałem bardzo mądre i celne zdanie – „Tylko amatorzy rozmawiają o strategii – profesjonaliści o logistyce”.


Piknik Forteczny Dąbrowiecka Góra - Hubert "Gotrek" Zegarski

Imprezy odtwórstwa historycznego cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Nic w tym dziwnego, odbywają się na łonie natury, w miejscach zaistniałych wydarzeń historycznych; przybliżają historię w sposób namacalny. Daje to możliwość zetknięcia się z jak najwierniej zrekonstruowaną rzeczywistością. Taki cel wyznaczyły sobie grupy rekonstrukcji historycznej.


Pogwarki Pana Jana. Awaria a psychika. - Jan Kraśko

Awaria wiatrówki to stan niesprawności, w którym wiatrówka przestaje działać. Stwierdzenie awarii nie wymaga na
ogół zastosowania specjalistycznej aparatury diagnostycznej, ponieważ jest ona rozpoznawalna organoleptycznie. Każda awaria jest konsekwencją następujących praw Murphy'ego: „Jeżeli coś ma się zepsuć, na pewno się zepsuje” oraz: „Jeżeli myślisz, że wszystko idzie dobrze, na pewno nie wiesz wszystkiego”.

AdaptiveThemes