Skip to content


Magazyn Internetowy Broń i Strzelectwo "Bies" to darmowe czasopismo w wersji elektronicznej, poświęcone strzelectwu i ogólnie pojętej rekreacji.

Zapraszamy wszystkich do pobierania kolejnych numerów i życzymy interesującej lektury. Zachęcamy również do udziału w dyskusjach na naszym Forum.

O nas

Bies nr 9 z 2007 r.


IWA 2007...


Wiatrówki to nasze hobby. Bies nr 9 z 2007 r.

Bies nr 9 - 9.3MB


387 słów od Ojca Założyciela


Fikcje i Fakty

- Nowe noże Benchmade
- Przyszłośc Slavii w lepszych barwach
- Kolejne podwyższenie SportsMatcha.


Na oklep po Temidzie. Policyjny projekt nowelizacji. - Miłosław Majstruk

Do redakcji trafił projekt nowelizacji Ustawy o broni i amunicji. Nie jest to temat nowy, o tym projekcie był artykuł w sierpniowym „Strzale”. Wynikało z niego, że projekt nowelizacji przybliża koniec świata, a wszystkiemu winna jest Policja i układy. Kto zyskał na nowelizacji, to jest w układzie policyjnym. Bez większych nadziei poddaliśmy więc analizie projekt Komendy Głównej Policji. Ten sam projekt, ale zdecydowanie inne wnioski. Cóż, nie musimy na siłę udowadniać swoich tez i wyładowywać frustracji, popatrzmy więc na ten projekt bez emocji.


Dzieci są nasze... ...nasze jest hobby. - Miłosław Majstruk

Jest takie przekleństwo: „Obyś cudze dzieci uczył”. Prawdziwe przekleństwo, o czym wie każdy nauczyciel. Trzeba więc być naprawdę „normalnym inaczej”, by z nauczania dzieci zrobić hobby, znajdować w tym przyjemność i postawić to sobie za cel. „Klub Normalnych Inaczej” nie dość, że tak postąpił, to jeszcze założył stowarzyszenie „Broń i Strzelectwo”, którego głównym celem jest właśnie wprowadzenie strzelectwa do szkół.


www.airbar.pl Publiczny rynek z wiatrówkowym barem. - Marek „MarekN” Niedźwiecki

Na początku był chaos, choć Hoimar von Ditfurt twierdzi, że to jednak był wodór. Wodór to jednak nie mógł być, bo ten przecież nawet do PCP się nie nadaje. Upieram się jednak przy chaosie. Gdy pojawiła się wola posiadania urządzenia pneumatycznego, zwanego wiatrówką, miałem w głowie chaos. Zupełna tabula rasa w temacie i nic... poza jedną myślą: Chcę i tyle.


POPiS przez telefon. Jak PiS i PO podchodzą do tematu strzelectwa. - Mirosław „Rognar” Skrzypczak

Przeglądałem ostatnio zapis debaty nad obecną ustawą, zamieszczony na forum Airguns.pl. Dzięki komu mamy normalny dostęp do wiatrówek i broni CP, wiemy, ale czy jest tak na dal? Postanowiłem sprawdzić. Złapałem za telefon i dzwonię do biura prasowego PiS. Byłem kiedyś sympatykiem tej partii, wierzyłem w „naprawę państwa” i rządy fachowców, wiec kto jak nie fachowcy wytłumaczy mi, co PiS myśli o dostępie obywatela do broni! Dama z biura prasowego przerwała mi w połowie pytania, gdy grzecznie odpowiedziałem z jakiego regionu pochodzę dostałem numer telefonu do „mojego” posła i informację,
że poseł odpowie na Wszystkie moje pytania. Próby tłumaczenia, iż temat może być mało znany, "mojemu" posłowi, skwitowała „mam drugi telefon przepra szam” – koniec, w słuchawce odezwał się znajomy sygnał. No nic, "trza" do posła.


Postawa klęcząca w strzelectwie terenowym - Krzysztof „Gruby” Ćwik

Postawa klęcząca, jak zaobserwowałem, jest podstawową pozycją w strzelectwie HFT. Nie budzi takich kontrowersji wśród strzelców jak postawa leżąca, którą część kolegów traktuje jako „nieetyczną” i „niegodną” prawdziwego strzelca. Nie jest tak mało stabilna jak postawa stojąca i pozwala po prostu zrobić wynik.


Produkt Roku. Walther CP-99 Compact – kilka słów dla każdego. - Adam „Bruno” Walicki

Wiele osób zastanawia się z pewnością nad wyborem jakiegoś pistoletu, służącego do szeroko pojętej rekreacji. Raczej nie odkryjemy Ameryki pisząc, że CP-99 Compact zwrócił już uwagę wielu strzelców i jest dość często używany zarówno w rekreacji jako typowy „puszkobijca”, jak również z powodzeniem jest wykorzystywany w PPP (Praktyczny Pistolet Pneumatyczny).


AERON ACZ-101 Spider/Junior. Pająk z Brna. - Piotr „PeterK” Kuczyński

Czeskie pistolety sportowe najczęściej kojarzą się nam z nieśmiertelnym brneńskim TAU-7 lub Aeronami serii B90. Te solidne, dobrze pomyślane urządzenia zdobyły sporą popularność nie tylko w Europie. W 2005 roku oficjalnie zakończono produkcję zasilanego dwutlenkiem węgla modelu B-97. Model B-99 AIR, będący de facto wersją PCP tego pistoletu, został zastąpiony nowym produktem. Do testów otrzymaliśmy dwa sztandarowe Aerony: ACZ-101 Spider i ACZ-101 Junior.


Gamo Delta Fox. Idzie lisek koło drogi... - Tomasz „Cypis” Gębala

Pewnego razu grono redaktorskie, mocno rozbawione, cieszyło się z faktu, że rynek wiatrówko wynormalnieje. Że można kupić praktycznie dowolny karabinek za rozsądną, a nie złodziejską cenę. Jednak dobre samopoczucie prysło jak bańka mydlana po tym jak jeden z bardziej przytomnych kolegów zapytał – „A co dla dzieciaka?”. Po skrobaliśmy się po głowie chcą zaktywować ostatnie trzeźwo myślące komórki do pracy, ale efekt był mizerny. Odpowiedzi nie było. Popatrzyliśmy skonsternowani posobie.


Wirtualne Muzeum Wiatrówkowe. Pechowa wiatrówka. - Miłosław Majstruk

Powszechnie wiadomo, że o gustach się nie dyskutuje. Wiadomo, że moda się zmienia i nie podlega żadnym regułom. Wiadomo też, że rynek jest najlepszym sprawdzianem jakości produktu – jeśli nikt te go nie kupuje, to nie może być dobre. Może dlatego trudno znaleźć wyjaśnienie dlaczego niektóre wiatrówki stają się popularne, lubiane, kultowe wręcz. Jednocześnie inne, często lepsze, nie potrafią przebić się i zająć należnego im miejsca. Niby niczego w nich nie ma takiego co by od stręczało, ale mają... hmmm... pecha.


Latarki LED. Niemiecka doskonałość? - Radosław Cholewiński

Jak wszem i wobec wiadomo, znakomite latarki diodowe produkowane są w USA i Chinach. Jest jednak na rynku również producent europejski, konkretnie niemiecki. Ostatnio pod moją strzechę trafiły dwa modele latarek firmy LED Lenser. Zobaczmy więc, co potrafią Europejczycy.


Pasja wg Tomasza - Tomasz „Cypis” Gębala

Któregoś razu redaktor naczelny zagaił: „Je steś modelarzem, to może byś coś napisał o modelarstwie?”. „Czemu nie” – pomyślałem. Jednak im dłużej zastanawiałem się nad tym „coś”, tym trudniej było mi cokolwiek napisać, coś co zmieściłoby się w jednym numerze Biesa. Bo modelarstwo to hobby, pasja, drugie życie, którego nie daje się streścić w dwóch słowach. Coś, co zmienia życie człowieka jak i jego samego na zawsze.


Pogwarki Pana Jana. Dlaczego nie wolno nam mieć broni palnej. - Jan Kraśko

Nie wolno nam mieć broni palnej. Właściwie to wolno, ale po spełnieniu szeregu piekielnie trudnych, niejednokrotnie niemożliwych wymagań. Żeby ugruntować w nas świadomość, a raczej poczucie, że broń palna jest nam niepotrzebna, a nawet szkodliwa, w naszym kraju, podobnie jak w wielu innych krajach europejskich, przeciwnicy prawa do posiadania broni przytaczają szereg argumentów, którymi próbują przekonać do tego innych. W ich ustach argumenty te zyskują miano aksjomatów, z którymi się nie polemizuje, czegoś w rodzaju świętych, a więc nietykalnych i niepodważalnych prawd. W Polsce – i nie tylko – słychać je okresowo, najczęściej przy okazji jakiegoś zabójstwa, dokonanego w obronie koniecznej. Wyznawcy tychże prawd pozostają głusi nawszelakie kontrargumenty, a kontrargumentów tych jest przecież sporo – wystarczy tylko przyjrzeć się bliżej argumentom, częstokroć zupełnie absurdalnym.


Policyjny projekt nowelizacji - materiał źródłowy

AdaptiveThemes